REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Czas wolny

2016-01-26 15:59:25 - Autor: WP(lca.pl)
Kursy i szkolenia na operatora wózka widłowego
Powszechnie stosowane wózki z napędem silnikowym podlegają przepisom higieny i bezpieczeństwa pracy. Obsługa tego typu pojazdów wymaga ukończenia specjalnych kursów i nabycia stosownych uprawnień.
REKLAMA

Pracownik, który nie posiada właściwych kwalifikacji i nie ma dostatecznej znajomości zasad bezpieczeństwa, higieny pracy i przepisów, nie powinien zostać dopuszczony do obsługi wózka.

Wózki widłowe z napędem silnikowym mają szerokie zastosowanie w budownictwie, transporcie wewnątrzzakładowym i handlu wielkopowierzchniowym. Można nimi przewozić np. palety z towarem, który następnie trafia na regały magazynowe.

Kto może obsługiwać wózek widłowy w firmie?

Operatorem wózka może zostać osoba, która ukończyła 18 lat i uzyskała uprawnienia na obsługę wózka widłowego. Warunkiem koniecznym jest zapoznanie się z instrukcją obsługi pojazdu, instrukcją transportu wewnątrzzakładowego i odbycie szkolenia BHP. Kandydat powinien mieć pozwolenie lekarskie, w którym nie ma przeciwwskazań do pełnienia obowiązków na stawisku kierowcy wózka. Obowiązkiem pracodawcy jest także poinformowanie kandydata o ryzyku zawodowym.

Jak i gdzie można uzyskać uprawnienia?

Normą prawną, która reguluje sposób uzyskania uprawnień na operatora wózka widłowego jest § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas użytkowania wózków jezdniowych wyposażonych w napęd silnikowy. Szkolenia organizowane są przez Urząd Dozoru Technicznego, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, pracodawcę lub ośrodek szkoleniowy. Uprawnienia uzyskuje osoba, która ukończyła kurs i zdała egzamin końcowy.

Dokumenty potwierdzające ukończenie kursu

Kwalifikacje do obsługi wózka jezdniowego z napędem silnikowym potwierdza wydanie właściwego dokumentu. Kursant, który ukończył szkolenie otrzymuje zaświadczenie kwalifikacyjne (po ukończeniu kursu zorganizowanego przez UDT), książkę operatora (po ukończeniu kursu zorganizowanego przez IMBiGS) lub imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę. Imienne zezwolenie od pracodawcy obowiązuje wyłącznie na terenie zakładu pracy. Zaświadczenie kwalifikacyjne bądź książka operatora uprawniają do obsługi wózków na terenie całego kraju.

Przeczytaj też: BHP w magazynie

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
W środę 1 maja pierwszy pokaz fontann w parku
Legnica -
Konkurs ortograficzny w Golance Górnej
Legnica -
Dolnośląski Konkurs Plastyczny „W magicznym lesie”
Legnica -
Światowy Dzień Kostki Rubika - Ikoniczna łamigłówka dla każdego
REKLAMA
Legnica -
Ogrodowe Spa z całorocznym jacuzzi
Legnica -
Wszystko, czego potrzebujesz, czyli jarmark staroci
Legnica -
Bieg Help w Legnicy
Legnica -
„Civil War”. Mamy bilety do Heliosa
Legnica -
„Pogromcy duchów. Imperium lodu”. Mamy bilety do Heliosa
Legnica -
Konkurs wielkanocny w Rosochatej
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl