REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Ze smakiem

2016-08-13 08:41:27 - Autor: Katarzyna Floriańczyk (lca.pl)
Herbatka z bratka, czyli ziołolecznictwo w filiżance
Bratek, a konkretnie fiołek trójbarwny, jest dziką odmianą fiołka ogrodowego. To ziele występuje zarówno na naszych polach, jak i nieużytkach.
REKLAMA

Natomiast jego prozdrowotne działanie wykorzystuje się w ziołolecznictwie oraz kosmetyce. Co decyduje o tak szerokim zastosowaniu tej rośliny?

Bratek zawiera w sobie wiele rzadko spotykanych, ale równocześnie wyjątkowo cennych składników, m.in. bioflawonoidy, kwas salicylowy i salicylan metalu, kwasy organiczne, karotenoidy, umbeliferon (hydroksykumarynę) oraz witaminę C. Co więcej, można w nim znaleźć duże ilości śluzów, soli mineralnych i garbników czy też olejek eteryczny. Takie bogactwo dobroczynnych elementów sprawia, że po bratka warto sięgnąć zarówno w celu poprawy funkcjonowania organizmu, jak i przy niwelowaniu różnych problemów skórnych. 

Wpływ na organizm

Największą zaletą bratka jest silne działanie moczopędne i przeciwzapalne. Zastosowanie tej rośliny pozwala na łatwiejsze pozbycie się złych produktów przemiany materii oraz odkładającej się w organizmie wody. Ponadto, picie naparu z bratka świetnie sprawdzi się przy zapaleniu pęcherza, kamicy nerkowej czy innych zaburzeniach pracy nerek. Co ciekawe, fiołek trójbarwny pomoże również każdemu imprezowiczowi w szybszym powrocie do dobrej formy.

Współcześnie wiadomo już, że obecne w bratku flawonoidy skutecznie oczyszczają krew oraz wpływają korzystnie na jej krzepliwość. Dodatkowo, pomagają w przyswajaniu witaminy C, zmniejszając tym samym przepuszczalność naczyń krwionośnych. Dzięki wspomnianym właściwościom, bratek jest chętnie dodawany do preparatów leczniczych oraz kosmetyków, które są stosowane przy dolegliwościach związanych z pękającymi i rozszerzającymi się naczynkami.

Osobną kwestią jest korzystanie z fiołka trójbarwnego w celu ukojenia obolałych mięśni bądź stawów. W takich okolicznościach wystarczy przyłożyć ciepły kompres z odwaru tej rośliny lub po prostu wypić herbatę przygotowaną na jej bazie. Co więcej, bratek jest sprzymierzeńcem osób, które borykają się z obrzękami, cieniami i podrażnieniami w okolicach oczu. Wszystko za sprawą wspomnianych już wcześniej właściwości przeciwzapalnych oraz uszczelniających naczynia krwionośne. 

Wpływ na skórę

Już od najdawniejszych czasów bratek jest uznawany za skuteczny sposób na różne problemy skórne. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, roślina ta uspokaja i łagodzi zmiany trądzikowe, wysypkę, egzemę czy liszaj. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty da kompleksowe zastosowanie fiołka trójbarwnego, czyli dostarczanie go do organizmu zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W tym celu powinno się wypijać każdego dnia co najmniej 1 szklankę naparu z bratka oraz używać tej rośliny do kąpieli, okładów i przemywania skóry.

Fiołek trójbarwny doskonale sprawdzi się u osób, którym zależy na pozbyciu się nieestetycznych wyprysków. Wystarczy wtedy bowiem regularnie pić napar z łodyżek, liści oraz kwiatów bratka. Nie tylko poprawi to przemianę materii, ale także oczyści organizm z zalegających w nim toksyn. Niemniej, na początku kuracji trzeba się liczyć z chwilowym nasileniem niepożądanych zmian skórnych. Zaostrzenie trądziku powinno jednak zniknąć po upływie około 2 tygodni. 

Jak stosować?

Susz z fiołka trójbarwnego bądź gotową herbatę można bez problemu kupić w aptece lub sklepie zielarskim. Przygotowanie leczniczego odwaru również nie jest skomplikowane. Wystarczy użyć 2 torebek herbaty lub 2 łyżek suszu i zalać je 2 szklankami letniej wody. Następnie trzeba doprowadzić mieszaninę do wrzenia (nie gotowania), utrzymać w tym stanie przez 5 minut i na koniec przecedzić.

Częstotliwość stosowania bratka powinna być uzależniona od konkretnych dolegliwości. Przykładowo: na przeziębienie najlepiej pić pół szklanki odwaru, 2-3 razy dziennie, zawsze po spożytym posiłku. Natomiast w przypadku problemów związanych z drogami moczowymi bądź chorobami skóry, kurację z użyciem fiołka trójbarwnego należy stosować przez 2 tygodnie. 

O Autorce:

Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Chleb, śledź i grosz, czyli tradycyjna jałmużna po legnicku
Legnica -
Niedobór witaminy B6: niewidoczny wróg naszego układu nerwowego
Legnica -
Smacznie, pachnąco i świątecznie w gminie Kunice
Legnica -
Post przerywany a dieta ketogeniczna: synergia dla zdrowia i formy fizycznej
REKLAMA
Legnica -
Sprawdzone sposoby na jedzenie podczas domowej imprezy dla dzieci
Legnica -
Prochowice zapraszają na pączkowe szaleństwo
Legnica -
W niejednej kuchni gotował, dziś podaje w „Magistrackiej”
Legnica -
Już nie „Katedralna” a „Magistracka”
Legnica -
Smakowicie w Spalonej. Najlepsze potrawy i ciasta nagrodzone
Legnica -
Grzybami obrodziło nawet w Legnicy
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl