REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Aktywnie

2013-10-13 13:29:50 - Autor: LS(lca.pl)
Czarny Krzysztof zapłacił za swoje winy
Rycerz – rabuś, czarny charakter, został pojmany i stracony na oczach legnickiej gawiedzi. Inscenizacja egzekucji Czarnego Krzysztofa odbyła się na pamiątkę wydarzeń sprzed 500 lat.
REKLAMA


Historia legendarnego legnickiego rycerza
Foto: WP(lca.pl)
Czarny Krzysztof to legendarny XVI wieczny rycerz, który do historii przeszedł za sprawą rozbojów, grabieży i gwałtów. Pochodził z rycerskiego rodu von Reisewitz, mieszkał w Olszanicy. Grabił i napadał na całym Dolnym Śląsku. Jego zła sława sięgała od granic Wielkopolski po Czechy, od Łużyc po Górny Śląsk. Poczynania rycerza - rabusia najdotkliwiej odczuwali mieszkańcy okolic Lwówka Śląskiego i Złotoryi i to właśnie dzięki nim został pojmany a później stracony.

Czarny Krzysztof, który zyskał swój przydomek dzięki długim czarnym włosom, został pojmany 25 września 1512 roku w Olszanicy. Przewieziony do Legnicy rok spędził w wieży zamkowej i 5 października 1513 zginął z rąk kata powieszony na jednej z bram znajdującej się na rogatkach miasta. Według legendy zgubiła go niewiasta, która za zdradę zginęła z rąk jego rycerzy. Pięćset lat po tych wydarzeniach legniczanie mieli okazję zobaczyć scenę stracenia hulaki i rabusia. Stało się to między innymi za sprawą znaleziska, dzięki któremu w 2003 roku legenda Czarnego ożyła. Wówczas to podczas prac ziemnych jeden z mieszkańców Olszanicy natrafił na skarb i poinformował o nim archeologów.

- Zadzwonił do mnie mieszkaniec Olszanicy, który podczas budowy stawu natrafił na drewniane pale, urny i inne przedmioty – tłumaczy Mariusz Łesiuk z Fundacji Archeologicznej Archeo. - Pojechałem na miejsce i zobaczyłem, że wkopał się w pozostałości dworu rycerskiego z końca średniowiecza. Miejsca, w którym pojmano Czarnego Krzysztofa.



Na miejscu ekipa z Archeo znalazła wiele cennych przedmiotów. Było wśród nich kilkadziesiąt całych naczyń, żelazne topory, srebrny pierścień, cynowy dzban i wiele innych przedmiotów. Skarb dziś można oglądać w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Czarny Krzysztof zaś został wskrzeszony do życia by znów zginąć.

Na pomysł obchodów 500 – lecia Czarnego Krzysztofa wpadł Krzysztof Strynkowski przy okazji realizacji przedsięwzięcia pod nazwą Szlakiem Bitew Legnickich. Widowiskowa scena stracenia legendarnego rabusia, która rozegrała się w niedzielę w centrum miasta, wzbudziła niemałe zainteresowanie, ale cóż, czarne charaktery zawsze zainteresowanie wzbudzały.

Dodajmy, że mieliśmy okazję poznać i zobaczyć historię Czarnego dzięki Fundacji Ochrony Przyrody i Rozwoju Turystyki „Fopit Gobi”, fundację wspierały Grupa Artystyczna Pokazyhistoryczne.pl, Stajnia Witanówka Wiesława Surówki i Fundacja Archeologiczna Archeo.


Historia legendarnego legnickiego rycerza
Foto: WP(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Ośmiolatek z Legnicy walczy o życie. Pomóżmy!
Legnica -
Majówka na rowerach, czyli rajd do Bieniowic
Legnica -
Mini Zoo w Piotrówku zaprasza na zwiedzanie i dania rodem z PRL
Legnica -
Majówki 2024 w gminie Kunice
REKLAMA
Legnica -
AquaFun. Przygotowanie do sezonu 2024
art. sp.
Legnica -
Europejski Piknik Majowy z OSiRem. Już trwają zapisy
Legnica -
Bezpłatne warsztaty dla młodzieży LifePlan Academy w SDK „Atrium”
Legnica -
TPD prowadzi zapisy na kolonie letnie
Legnica -
Wiedźmy znów zlecą się do Zamku Grodziec
Legnica -
Laureaci konkursu ekologicznego nagrodzeni
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl