>
REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Aktywnie

2014-11-09 00:51:24 - Autor: PP (lca.pl)
Kim pan był Wolfie Busewoy?
W sobotę w Muzeum Miedzi w ramach pożegnania wystawy o szlachcie śląskiej odbył się wykład połączony ze zwiedzaniem wystawy.
REKLAMA


Zwiedzanie wystawy w Muzeum Miedzi
Foto: PP (lca.pl)
Sobotnie popołudnie w Muzeum Miedzi wypełniły wydarzenia związane z kończącą się już niestety wystawą „Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych”.

Jedną z atrakcji zaplanowanych przez organizatorów było zwiedzanie wystawy o szlachcie śląskiej w towarzystwie i z komentarzami dyrektora Muzeum Miedzi Andrzeja Niedzielenko.


Wykład i zwiedzanie wystawy w Muzeum Miedzi
Foto: PP (lca.pl)
Przedsięwzięcie odbyło się dwuetapowo- najpierw tytułem wstępu zebrani wysłuchali kilku uwag wprowadzających w realia zagadnień związanych z postacią Wolfa Busewoya, po czym nastąpił spacer wśród eksponatów zgromadzonych w salach Muzeum Miedzi.

Głównym punktem oprowadzania był wizerunek Wolfa Busewoya, który ujęty został w formie malowidła temperą na sosnowych deskach. Ten namalowany w 1550 roku obraz do dziś pozostaje jednym z najlepiej zachowanych przykładów świadectw światopoglądowych warstwy szlacheckiej.

- Kiedy patrzę na ten obraz, za każdym razem odnoszę nieodparte wrażenie, że siła tego spojrzenia kryje się w pewności zbawienia, jaka była udziałem Wolfa von Busewoya- mówi Andrzej Niedzielenko, komisarz wystawy.


Portret Wolfa von Busewoya
Foto: PP (lca.pl)
- Należy pamiętać, że szlachta chcąc się uwiecznić na wizerunku, zawsze dbała o to, aby jednocześnie przedstawić samych siebie jako osoby pobożne, aby zamanifestować swój światopogląd czy to katolicki czy protestancki - dodaje Andrzej Niedzielenko.

Wolf von Busewoy (1509- 1563) był bliskim współpracownikiem księcia legnickiego Fryderyka II wykonawcą jego testamentu. Na obrazie został ukazany portretowo do bioder, w obszernym płaszczu, kryzą pod szyją i złotym medalionem na łańcuchu.

Prawe ramię i palec wskazujący kieruje ku górze w stronę przedstawionego w w lewym rogu przedstawienia Chrystusa odnoszącego tryumf nad śmiercią. Lewą dłoń opiera na czaszce, symbolu śmierci i przemijania. Gesty te są jednogłośnie interpretowane jako manifestacja pewności zbawienia głoszonych przez Lutra i Melanchtona.

Obraz z wizerunkiem Wolfa von Busewoya został udostępniony Muzeum Miedzi za uprzejmością Parafii św. Antoniego Padewskiego w Niedźwiedzicach k. Chojnowa.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Nowość w Diamond Dance Studio – Dancehall dla młodzieży i dorosłych!
Legnica -
Legnicki Jarmark Staroci w najbliższą niedzielę
Legnica -
„Spotkanie z pasją”, czyli piknik pełen atrakcji
Legnica -
Srebrne Klucze Legnicy pojadą do Wielkopolski
REKLAMA
Legnica -
Wielkie kucie rozpoczęło się piątkowym widowiskiem
Legnica -
Kowale już są w drodze do Legnicy
Legnica -
Dolnośląski Festiwal Nordic Walking w Prochowicach
Legnica -
Jak zabawa, to tylko w piątek o piątej
Legnica -
Piknik rodzinnyna osiedlu Kopernik „W piątek o piątej”
Legnica -
23. Spływ Samoróbek już jutro
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl