>
REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Styl i uroda

2014-12-17 12:16:35 - Autor: LS(lca.pl)
Niskorosłość i wolny rozwój wzrostu
Czy zaburzenia wzrostu u dzieci zawsze są niebezpieczne i wymagają leczenia? Jakie są konsekwencje nieleczenia? Na te pytania odpowiada Małgorzata Kumorowicz – Czoch, endokrynolog dziecięcy z Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy.
REKLAMA

Zdarza się, że dziecko „odstaje”wzrostem od rówieśników. Rodzice zaczynają się martwić i z pomocą lekarza szukają przyczyn tego stanu. U części dzieci, częściej u chłopców, dochodzi do sytuacji, że okres dojrzewania się opóźnia i tym samym dzieci wolniej rosną. Stan taki określany jest jako konstytucjonalno wolny rozwój wzrastania.


Małgorzata Kumorowicz-Czoch
Foto: at(lca.pl)
-Dzieci te rosną swoim tempem tak zwanym ”przedpokwitaniowym”, który trwa dużo dłużej, zwykle naśladując model wzrastania jednego z rodziców – tłumaczy Małgorzata Kumorowicz – Czoch, endokrynolog dziecięcy z Miedziowego Centrum Zdrowia w Legnicy. - Z pewnym opóźnieniem rozpoczynają swój etap dojrzewania, który łączy się z przyspieszeniem wzrastania i w ostateczności osiągają prawidłowy wzrost końcowy. Nie są one najczęściej bardzo wysokie, ale osiągają średnią wzrostu.

Dzieci z takimi zaburzeniami lekarze określają jako dzieci zdrowe. Nie wymagają one żadnej terapii hormonalnej, należy je jednak należy je obserwować. Inaczej sprawa ma się w przypadku niskorosłości. Konsekwencje nieleczenia tego zaburzenia mogą być bardzo poważne i nieodwracalne.

Niskorosłość, to inaczej wysokość ciała znajdująca się poniżej normy rozwojowej dla wieku i płci. Może być wynikiem nieprawidłowości występujących w organizmie, głównie chorób przewlekłych lub uwarunkowań genetycznych, u niewielkiej części dzieci, zaburzeń hormonalnych. Pierwszym elementem widocznym przy skutkach nieleczenia niskorosłości jest nieosiągnięcie prawidłowego wzrostu końcowego.

-Jeżeli są to zaburzenia hormonalne to konsekwencje mogą być bardzo groźne, niedobór hormonu wzrostu powoduje nieodwracalny ubytek potencjału wzrostowego – mówi lekarka. - Trzeba pamiętać też, że hormon wzrostu jest hormonem metabolicznym, wpływa więc na gospodarkę węglowodanami, lipidami, na osiągnięcie szczytowej masy kostnej, układy nerwowy i mięśniowy oraz na stan emocjonalny.

Niskorosłość jest trudna do zaakceptowania. Niscy ludzie mogą mieć trudności w nawiązywaniu przyjaźni, realizowaniu się w szkole, czy pracy. Między innymi z tych przyczyn niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie jej leczenia.

Pamiętajmy!
Każde dziecko powinno zgłaszać się na badania profilaktyczne do lekarza rodzinnego, który regularne zaznacza wzrost i masę ciała dziecka na siatce centylowej umieszczonej w książeczce zdrowia dziecka.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Badanie wątroby – Jak i dlaczego warto przeprowadzać diagnostykę?
Legnica -
Akademia Avatara zdobyła 85 medali. Tancerze i akrobaci z Legnicy osiągają krajowe sukcesy
Legnica -
Czadoman i Kasia Wilk Gwiazdami Dożynek w Gminie Chojnów
Legnica -
Wybieramy prezent dla żony - poradnik
REKLAMA
Legnica -
Pierścionki ze stali szlachetnej - jakie będą modne tej jesieni?
Legnica -
Cienie do powiek - must have każdej kobiety
Legnica -
XIII Plener rzeźbiarski w Głuchowicach!
Legnica -
Szukasz unikalnego prezentu na ślub? Postaw na gotowe kosze prezentowe!
Legnica -
Eleganckie sukienki na lato – podpowiadamy, co założyć do pracy w upalne dni
Legnica -
Długopis 3D - czym jest?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl