>
REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Styl i uroda

2016-02-11 13:09:06 - Autor: WP(lca.pl)
Pielęgnacja twarzy zimą – Lirene
Zimowe dni i noce są dla skóry twarzy niemałym wyzwaniem. Osoby posiadające cerę delikatną i suchą, na ogół już w czasie pierwszych jesiennych wahań pogody, obserwują zmiany w kondycji skóry.
REKLAMA

Staje się ona spierzchnięta, szorstka, odwodniona i zaczerwieniona. Eksperci z Laboratorium Naukowego Lirene postanowili przyjrzeć się naszej skórze zimą i rozbić problem na czynniki pierwsze, tłumacząc co jest powodem problemów z utrzymaniem zdrowej cery w tym okresie w roku.

Nasza skóra jest chroniona przez płaszcz wodno-lipidowy naskórka. Tworzony przez lipidy, produkowane przez gruczoły łojowe, pokrywające powierzchnię skóry oraz z lipidów międzykomórkowych, stanowiących spoiwo łączące komórki warstwy rogowej. Płaszcz wodno-lipidowy odgrywa ważną rolę w przenikaniu różnych substancji w dwie strony: zarówno ze środowiska zewnętrznego do naskórka, jak i z naskórka na zewnątrz do środowiska. Lipidy są ułożone w specjalną strukturę, która jest ciekłokrystaliczna i zachowuje się jak izolacja. W niskich temperaturach niestety owe membrany lipidów łatwiej zmieniają się w układy żelowe, które dużo słabiej chronią skórę. Dlatego nasza skóra pierzchnie i czerwieni się na mrozie. Płaszcz naskórka słabiej zabezpiecza przed utratą wody przez co skóra łatwiej się wysusza. Ponadto w okresie zimowym, wietrzna i mroźna pogoda tworzy nieprzyjazne środowisko dla regeneracji skóry, natomiast wysuszone centralnym ogrzewaniem powietrze w pomieszczeniach dodatkowo odwadnia naskórek.

Reakcja na mróz jest związana ze zmianą budowy płaszcza ochronnego naskórka pod wpływem chłodnego powietrza, a także ciągłym podrażnianiem skóry przez szaliki, czapki i zimowe ubrania. Osoby z cerą suchą, cienką i naczynkową powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry w okresie mrozów, ponieważ ich skóra jest najbardziej narażona na zmiany temperatur. Także alergicy i osoby starsze z obniżoną odpornością, powinny otoczyć swoją skórę specjalną opieką. Odrębne trudności z pielęgnacją skóry twarzy mają kobiety i mężczyźni z cerą mieszaną lub przetłuszczającą się. Często o tej porze roku dochodzi do zaburzeń prawidłowej pracy gruczołów łojowych, które chroniąc skórę przed mrozem produkują dodatkową warstwę sebum, jeszcze bardziej nasilając problem błyszczącej się skóry z niedoskonałościami.

Wyjątkowe potrzeby powodują problemy w doborze odpowiedniego kremu. Z jednej strony konieczna jest ochrona skóry przed mrozem, z drugiej regulacja wydzielania sebum i przetłuszczanie się cery. Większość kremów na zimę ma ciężką konsystencję, ponieważ obecność składników lipidowych, takich jak na przykład oleje roślinne czy woski, powoduje wytworzenie się warstwy okluzyjnej, która chroni skórę przed utratą wody oraz wspiera izolację termiczną naskórka przed szkodliwym działaniem mrozu. Niestety taka konsystencja kremu może pogarszać kondycję cery osób z tendencjami do przetłuszczania się skóry i niedoskonałości.

Wszystkie powyższe czynniki powodują, że okres mrozów jest bardzo wymagający pod kątem pielęgnacji skóry. Nie znaczy to, że o tej porze roku nie można skóry nawilżać. Wręcz przeciwnie jest to podstawowy zabieg niezbędny do zachowania zdrowej skóry. Musimy pamiętać, że nawilżanie nie oznacza wprowadzania do skóry wody z zewnątrz, lecz umożliwienie jej zatrzymania wilgoci pochodzącej z wewnątrz organizmu. Poniżej przedstawiamy reguły pielęgnacji skóry zimą.

  1. Codziennie rano nakładaj na skórę twarzy ochronny krem na zimę, dobrany do potrzeb Twojej skóry. Fluid aplikuj dopiero po odczekaniu kilku minut, aż krem się wchłonie.
  2. Codziennie przed snem oczyszczaj skórę kosmetykami zawierającymi algi morskie, aloes i inne składniki o działaniu kojącym. Unikaj kosmetyków z zawartością spirytusu albo alkoholu.
  3. Stosuj dodatkowe zabiegi nawilżające takie jak peelingi oraz maseczki. Koniecznie pamiętaj, aby nie wychodzić na dwór bezpośrednio po zabiegu, ponieważ rozmiękczona i mokra skóra bez ochronnej warstwy kremu na zimę jest podatna na wysuszenie, przemarznięcie i spierzchnięcie.
  4. Jeżeli używasz wody do oczyszczania skóry twarzy, zwróć uwagę na temperaturę wody. Zbyt zimna może niepotrzebnie rozszerzać naczynka krwionośne. Z kolei zbyt ciepła woda powoduje naruszenie warstwy lipidowej skóry, a tym samym wysuszenie cery.
  5. Po umyciu skóry wodą staraj się jak najszybciej ją osuszyć ręcznikiem do twarzy. Pamiętaj jednak, aby jej nie pocierać, ponieważ spowoduje to niepotrzebne podrażnienie.
  6. Jeżeli posiadasz wrażliwą cerę, zwróć uwagę czy szaliki z czystej wełny nie podrażniają Twojej skóry. Gdy chowamy twarz chroniąc się przed zimnem, ubranie pociera brodę i policzki, powodując podrażnienia i zaczerwienienia. Wybór materiału, który „nie gryzie” i jest miękki nie jest obojętny dla kondycji skóry twarzy.


Codziennie rano nakładaj na skórę twarzy ochronny krem na zim
Foto: lirene.pl materiał prasowy

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Badanie wątroby – Jak i dlaczego warto przeprowadzać diagnostykę?
Legnica -
Akademia Avatara zdobyła 85 medali. Tancerze i akrobaci z Legnicy osiągają krajowe sukcesy
Legnica -
Czadoman i Kasia Wilk Gwiazdami Dożynek w Gminie Chojnów
Legnica -
Wybieramy prezent dla żony - poradnik
REKLAMA
Legnica -
Pierścionki ze stali szlachetnej - jakie będą modne tej jesieni?
Legnica -
Cienie do powiek - must have każdej kobiety
Legnica -
XIII Plener rzeźbiarski w Głuchowicach!
Legnica -
Szukasz unikalnego prezentu na ślub? Postaw na gotowe kosze prezentowe!
Legnica -
Eleganckie sukienki na lato – podpowiadamy, co założyć do pracy w upalne dni
Legnica -
Długopis 3D - czym jest?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl