>
REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Aktywnie

2018-11-26 13:03:09 - Autor: WP(lca.pl)
Jazda rowerem w deszczu - co ubrać i jak przygotować rower
Deszcz może i nie jest największym sprzymierzeńcem rowerzystów, ale nie stanowi też bariery, która całkowicie uniemożliwiałaby podróżowanie jednośladem. Deszczową porą też można jeździć na rowerze, ale trzeba się odpowiednio do tego przygotować.
REKLAMA

Co ubrać na jazdę rowerem w deszczu

Wszyscy, którzy posiadają rowery wiedzą, że nie ma złej pogody do jazdy, są tylko nieodpowiednio ubrani ludzie. Dlatego też aby maksymalnie zmniejszyć wszelkie niedogodności wynikające z jazdy w deszczu, należy dobrać odpowiednią odzież. Oczywistością wydaje się w takim wypadku kurtka przeciwdeszczowa. Najlepiej kupić kurtkę z cienkiego materiału, którą zawsze można mieć pod ręką, ponieważ złożona nie zajmuje wiele miejsca i można ją schować do każdego, nawet najmniejszego schowka. Dopełnieniem kurtki są przeciwdeszczowe spodnie, które z powodzeniem można założyć na odzież wierzchnią.


Jazda rowerem w deszczu
Foto: Materiały prasowe

Innym rozwiązaniem na jazdę w deszczu może być dedykowana peleryna rowerowa, którą można szybko założyć na codzienne ubrania. Peleryna chroni przed deszczem całkiem skutecznie, choć nie można o niej powiedzieć, że jest szczytem wygody.

Istotnym elementem jest także zabezpieczenie stóp przed wodą i chłodem. Niektórzy do tego celu używają dedykowanych ochraniaczy na buty, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Ważne, aby wybrać takie, które będą skutecznie przepuszczać powietrze. Innym – nieco droższym rozwiązaniem – jest inwestycja w buty rowerowo-trekkingowe, które będą droższe, ale chronią stopy najskuteczniej.

Zwróć uwagę na sprzęt, którym jeździsz

Jeśli mamy już ubranie na deszcz, warto także odpowiednio przygotować rower. W tej sytuacji polecamy rozejrzeć się za błotnikami, szczególnie, jeśli chcemy uniknąć chlapiącej spod kół wody z błotem. Rodzajów błotników jest całkiem sporo – mogą być do rowerów miejskich, szosowych czy górskich. Należy je dobierać do konkretnego roweru i stylu jazdy.

Błotniki rozróżniamy też ze względu na sposób mocowania – mogą być przykręcane lub zaczepiane. Przykręcane stanowią skuteczną ochronę, ale są sztywne i nie nadają się do jazdy sportowej. Z kolei doczepiane błotniki są lekkie, łatwe w montażu i mają atrakcyjny wygląd. Wadą jest gorsza ochrona niż w modelu przykręcanym.

A skoro mowa o akcesoriach na rower, dobrze pamiętać również o przeciwdeszczowym pokrowcu na siodełko, który skutecznie poprawi komfort podróżowania w deszczu.

Techniki jazdy w deszczu

Deszcz nie tylko zabija uczucie komfortu, ale powoduje także, że jazda jednośladem staje się trudniejsza. Ogólna zasada powinna brzmieć: zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy! A co konkretniej rozumieć pod tym pojęciem?

Mokra nawierzchnia wpływa na drogę hamowania. Gdy woda i brud dostają się do hamulca (szczególnie, gdy mamy w rowerze klocki hamulcowe), droga hamowania znacząco się wydłuża i hamulce nie działają tak responsywnie, jak podczas jazdy po suchej nawierzchni. Mokre opony na drodze również nie są naszymi sprzymierzeńcami – wystarczy zbyt mocno wcisnąć hamulec, aby wpaść w niebezpieczny poślizg.


Jazda rowerem w deszczu
Foto: Materiały prasowe

Kolejna sprawa – o której wiedzą również kierowcy samochodów – to wszelkiego rodzaju dziury w jezdni, które deszcz skutecznie markuje pod postacią kałuż. Zazwyczaj wyglądają one niegroźnie, ale pod spodem może czaić się wyrwa, która w najlepszym przypadku skrzywi koło w jednośladzie, a w najgorszym – spowoduje opłakaną w skutkach wywrotkę na rowerze. Dlatego kałuże lepiej omijać, bądź pokonywać przy możliwie najniższej prędkości.

Na koniec warto powiedzieć o tym z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę – Prawo o ruchu drogowym jasno precyzuje zasady, kiedy rowerzysta może jeździć chodnikiem. Dotyczy to właśnie sytuacji, gdy pada deszcz, ale też gdy występuje np. gołoledź, porywisty wiatr albo mgła. Innymi słowy chodzi o sytuacje, w których jazda ulicą zagrażałaby życiu rowerzysty. Ale decydując się na jazdę chodnikiem, kierowca jednośladu powinien jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
A czy ktoś z was kupował może rower dla siebie tutaj https://sklepzrowerami.pl/413-Rowery-gravel ? Tak pytam, ponieważ właśnie upatrzyłam tam coś dla siebie i zastanawiam się nad tym czy d...
[Anonimowy Gość]
Tutaj to bardzo fajnie opisali: https://forzasport.pl/jazda-rowerem-w-d ... sie-ubrac/ - ogólnie jazda na rowerze w deszczu nie jest dla każdego. Jak ktoś nie lubi, to niech sobie poczeka na ładniejszą pog...
[Anonimowy Gość]
Odnośnie wycieczek rowerowych w trudnych warunkach, na portalu http://kochamrower.pl/ znalazłem ciekawą informację związaną z odzieżą rowerową. Wiedzieliście, że odzież termoaktywna i termiczna to n...
[Anonimowy Gość]
Moim zdaniem o każdej porze roku i niezależnie od pogody można jeździć rowerem. Jak się przygotować do jazdy? Wiadomo... Na pewno odpowiedni ubiór trzeba mieć, warto mieć ze sobą narzędzia, pompkę,...
[farah557]
Dostosowanie ubioru do pogody jest trudne. Trzeba to robić metodą prób i błędów :) --- http://www.regiondabrowski.pl/
[kicia25]
No tak, ale ja też zamawiam z innych sklepów internetowych różne akcesoria. A z tego samego sklepu co zamawiam, to jeszcze mój chłopak zamawiał sobie teraz https://fox.sklep.pl/kategoria-produktu ... oss...
komentarze: 11. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
POLECAMY
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl