REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » 4 łapy

2021-04-27 18:19:04 - Autor: WP(lca.pl)
Jedzenie dla kotów – co kryje się na sklepowych półkach?
Jako opiekun kota na pewno chcesz dla swojego zwierzęcia jak najlepiej. Spędzasz z nim wolny czas i traktujesz go jako członka rodziny. Jednym z ważnych elementów opieki nad pupilem jest jego prawidłowe żywienie. Wpływa ono m.in. na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia, a także pomaga zbudować więź emocjonalną. Sprawdź, jak żywić kota i jaką karmę warto wybrać.
REKLAMA

Jedzenie dla kota – jakie wybrać?

Karmę dla kota należy dopasować indywidualnie do zwierzęcia, biorąc pod uwagę jego wiek, płeć, poziom aktywności fizycznej, przebyte zabiegi (kastracji lub sterylizacji) oraz ewentualne choroby (np. alergie) czy nietolerancje pokarmowe.

Przez pierwsze tygodnie życia podstawą żywienia kocięcia powinno być mleko matki – jeśli jest to niemożliwe, należy podawać mu preparat mlekozastępczy (ewentualnie znaleźć matkę zastępczą). Od około 4. tygodnia życia rozpoczyna się proces zmiany diety na pokarmy stałe. W tym czasie powoli przyzwyczajamy mruczka do spożywania jedzenia pełnoporcjowego typu junior. Warto rozpocząć od pożywienia mokrego – suchą karmę można podawać po uprzednim namoczeniu w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Jest to spowodowane faktem, że kocięta na początku swojego życia potrafią jedynie ssać sutek matki i dopiero uczą się lizać, a następnie gryźć pokarmy stałe. Zmiana diety trwa do około 8. tygodnia życia, kiedy to zwierzę potrafi już samodzielnie jeść, a jego żywienie opiera się wyłącznie na pełnoporcjowych pokarmach gotowych.

Gdy nasz kot kończy 12 miesięcy, staje się już dorosłym mruczkiem. W tym czasie należy ponownie zmienić jego dietę – z pokarmów typu junior na takie, które są oznaczone jako adult. Wciąż należy pamiętać, żeby było to jedzenie pełnoporcjowe, czyli posiadające w dziennej porcji optymalne dla danego wieku proporcje składników odżywczych oraz liczbę kalorii. Następna modyfikacja w zakresie żywienia powinna nastąpić, gdy nasz pupil przekroczy 7. rok życia. Wówczas powinien on zacząć otrzymywać pokarm przeznaczony dla seniorów. Każdą zmianę diety należy wprowadzać stopniowo w ciągu około tygodnia.

Jeśli masz w domu kota niejadka, wtedy warto eksperymentować ze smakami pełnoporcjowych karm. Na rynku znajdziesz wiele wersji, w tym mięsiste kawałki w sosie lub galaretce. Bez problemu dopasujesz je do preferencji żywieniowych swojego mruczka. Mokrą karmę warto podgrzać w kąpieli wodnej do temperatury 38°C (mniej więcej taką temperaturę mają kocie zdobycze), aby wydobywał się z niej atrakcyjny aromat. Tak przygotowane jedzenie jest też smaczniejsze dla kota. Jeżeli jednak Twój pupil nadal nie będzie miał ochoty na jedzenie, warto udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Być może z jego zdrowiem dzieje się coś niepokojącego, a brak apetytu jest objawem, którego nie należy bagatelizować.

Jakie składniki powinna zawierać dobra karma dla kota?

Jak żywić kota? Podstawę powinna stanowić pełnoporcjowa karma dla kotów. Taki pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Oznacza to, że jest kompletny i zbilansowany. Samodzielne przygotowywanie jedzenia dla kotów jest oczywiście możliwe, jednak trudne do zrealizowania. Dlaczego? Bez odpowiedniej wiedzy zbilansowanie pokarmu jest niewykonalne. Możemy w ten sposób narazić naszego podopiecznego na niedobory witamin i minerałów, a w konsekwencji na późniejsze problemy zdrowotne. 

Karma sucha czy mokra – którą wybrać?

Specjaliści od żywienia zalecają, aby podawać kotu zarówno mokrą, jak i suchą karmę w proporcjach 9:1 (na korzyść pożywienia mokrego) pod względem masy produktu. 

Zaletą karmy suchej jest to, że sprzyja ona mechanicznemu ścieraniu płytki nazębnej, co wspiera zdrowie zębów i dziąseł czworonoga. Jest ona około 4-krotnie bardziej kaloryczna niż karma mokra, zatem należy ją precyzyjnie odmierzać. 

Karma mokra zawiera dużą ilość wody, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nawodnienie organizmu Twojego mruczka. W przypadku kotów jest to szczególnie ważne, ponieważ zwierzęta te często piją zbyt mało. Tego typu pożywienie jest również atrakcyjniejsze dla zwierzęcia pod względem smaku i konsystencji. Niska kaloryczność sprzyja natomiast utrzymywaniu szczupłej sylwetki.

Dodatkowo możesz podawać swojemu kotu przysmaki. To tzw. karmy uzupełniające. Możesz je stosować jako nagrodę lub urozmaicenie diety, aby sprawić przyjemność swojemu mruczkowi. Pokarmy uzupełniające powinny dostarczać maksymalnie 10% dziennej porcji kalorii. Niektóre z nich mają dodatkowe funkcje, np. zmniejszają prawdopodobieństwo tworzenia się kul włosowych w układzie pokarmowym lub wspierają zdrowie jamy ustnej. 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[miłosz23]
No niestety karma na sklepowych półkach daje wiele do życzenia. Ja kupuję karmę w sprawdzonych sklepach gdzie wiem że jakość jest na bardzo dobrym poziomie. Tutaj https://rawpaleo.eu/pl/ przeważnie zam...
[garcia]
Mogę smiało polecic niemieckie karmy Josera, nasz kot uwielbia ich mokra karme Pate
[luca]
A od czasu do czasu warto spróbować czegoś zupełnie nowego - https://best-market.pl/produkt/wino-mus ... ina-0-75l/ Tak, aby po prostu zrobić sobie różnicę. I to jest jedyny słuszny kierunek. Jak to wi...
[Anonimowy Gość]
Bardzo różne są obecnie karmy na rynku nasza Rózia bardzo lubi zajadać się karmą z Josery https://www.facebook.com/groups/pochwal ... 8071001160. polecam ją bo u nas się sprawdza
[rysia]
mnie denerwuje jak w składzie karm napisane jest "mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego"- jakie te produkty?! to dla mnie ważne ___________________________________________________ https://www....
[teresao]
Dlatego ja zawsze sprawdzam skład produktów, które podaję moim zwierzakom. Jeśli chodzi o suplementy, to polecam te firmy Hempets z olejem CBD, bo są w 100% naturalne, bez GMO, metali ciężkich, pestycyd...
komentarze: 12. Przeczytaj wszystkie

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl