REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Dom i ogród

2021-12-27 13:38:05 - Autor: WP(lca.pl)
Budujesz lub remontujesz dom? Zabezpiecz się przed wilgocią
Praktycznie każda nieruchomość narażona jest na działanie wilgoci. Obecna technologia pozwala się przed nią zabezpieczyć, a także pozbyć, gdy ta wedrze się do domu.
REKLAMA

Deweloperzy nie szczędzą środków na hydroizolację fundamentów. Jeśli w trakcie prac zabezpieczenie nie zostanie uszkodzone, to przez dekady będzie chroniło obiekt przed wilgocią. W innym wypadku woda może powoli, ale sukcesywnie wnikać w ściany, aby z czasem pojawić się wewnątrz budynku. Wówczas pojawiają się zacieki, odpadający tynk, a nawet wykwity pleśni. Co warto wiedzieć o wilgoci i jak się przed nią chronić?

Izolacja nieruchomości — to się opłaca

Skuteczne zabezpieczenie fundamentów jest bardzo ważne, szczególnie w miejscach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Duże ryzyko zalania jest także w miejscach, gdzie występują gleby nieprzemakalne np. glina, a teren jest ułożony lekko pod kątem. Wierzchnia warstwa gleby nie zatrzyma w sobie całości opadów po ulewnym deszczu. W efekcie woda spływa na budynek. 

Bez dobrej izolacji i drenażu ściany narażone są na systematyczny kontakt z cieczą, co prowadzi do pojawienia się wilgoci. W takiej sytuacji najlepiej sięgnąć po wsparcie specjalistów, którzy wiedzą, że osuszanie budynków to złożone zadanie. Warto więc zadbać o dobrą hydroizolacją nieruchomości, a w przypadku istniejących budynków dodatkowo je zabezpieczyć.

Skąd bierze się wilgoć?

Nieruchomość narażona jest na działanie wilgoci, która „atakuje” ją z różnych stron. Często pochodzi z ziemi, za co odpowiada wysoki poziom wód gruntowych. W takiej sytuacji mówimy o podciąganiu kapilarnym. Jest to nic innego jak wchłanianie wilgoci przez ściany. Często mówi się, że „ściany piją wodę” i tak w uproszczeniu wygląda cały proces.

Ciecz przesiąka od fundamentów przez piwnicę aż na wyższe kondygnacje. W efekcie powstaje środowisko idealne do wykwitu pleśni. Pojawienie się grzyba w podpiwniczeniu powinno być sygnałem do działania. Bagatelizowanie tej sytuacji sprawi, że w końcu dotrze on do części mieszkalnej. W takiej sytuacji likwidacja wilgoci i pleśni nie jest zadaniem łatwym.

Wilgoć w domu: istnieją tzw. niekapilarne źródła wilgoci i są to:

 Likwidacja wilgoci w domu

Osuszanie budynków różni się w przypadku podciągania kapilarnego od pozostałych typów wilgoci. Istnieją różne technologie, aby pozbyć się nadmiaru wody w nieruchomości. Zadanie warto powierzyć specjalistom. Jest to dobre wyjście szczególne wtedy, gdy codzienne wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia przynoszą tylko tymczasową poprawę, a problem po pewnym czasie nawraca.

Stosowanie osuszaczy i nagrzewnic to doraźne rozwiązanie, jeśli nie znajdziesz źródła wilgoci. W takiej sytuacji problem będzie powracał i narastał. Z kolei, gdy pozbędziesz się przyczyn powstawania wilgoci, suszenie, wietrzenie i inne zabiegi mają sens.

Wilgoć pojawia się zarówno w starych, jak i nowych nieruchomościach. Wiele zależy od metod izolacji obiektu czy poprawności ich instalacji. Domy bez stosownej ochrony narażone są na działanie cieczy. Prędzej czy później pojawi się konieczność likwidacji wilgoci, która „niespodziewanie” pojawiła się w domu. Wówczas warto sięgnąć po wsparcie doświadczonej firmy, która pozbędzie się problemu.

 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
W Leroy Merlin wymienisz elektroodpady na kwiaty
Legnica -
Najpopularniejsze usterki wentylacji - Co do nich należy?
Legnica -
Który system Smart TV jest najlepszy?
Legnica -
Chętnie wybierani producenci drzwi
REKLAMA
Legnica -
Producent Domków Całorocznych Domkiekoarchitektura
Legnica -
Ławka solarna - nowoczesne rozwiązanie dla miejskich przestrzeni
Legnica -
Co i gdzie sprawdzić przed kupnem działki?
Legnica -
Jak wybrać taczkę na działkę ogrodową?
Legnica -
Kamera nasobna — urządzenie, które łączy niewielkie rozmiary i duże możliwości
Legnica -
Jak działają radary śniegu i dlaczego są ważne dla prognozowania pogody?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl