REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Styl i uroda

2022-03-16 08:32:06 - Autor: WP(lca.pl)
Jak wyglądała produkcja perfum w dawnych czasach?
Czy pamiętasz może film "Pachnidło"? Ta kultowa ekranizacja powieści ukazywała tajniki pracy francuskich perfumiarzy. Dla głównego bohatera stworzenie idealnej kompozycji było tak ważne, że gotów był poświęcić dla swojej misji wszystko. Oczywiście dzisiaj proces tworzenia zapachów wygląda zupełnie inaczej, a perfumy są produktem ogólnie dostępnym. Jednak początki sztuki perfumiarstwa wciąż dla wielu są owiane tajemnicą. Z tego artykułu dowiesz się, jak dawniej tworzono ekskluzywne kompozycje zapachowe!
REKLAMA

Najstarsza metoda pozyskiwania olejków

W jednej ze scen pachnidła pracownicy manufaktury perfum misternie układają płatki kwiatów na drewnianej desce pokrytej łojem. To nic innego jak najstarsza metoda pozyskiwania olejków, czyli enfleurage. Umożliwiała ona pozyskiwanie zapachów z wyjątkowo delikatnych i szlachetnych kwiatów, takich jak płatki róży, jaśmin czy tuberoza. Choć popularność zyskała dopiero w XIX wieku, była wykorzystywana już w starożytnym Egipcie. Perfumy dla kobiet i mężczyzn tworzone z wykorzystaniem tej techniki były jednak dostępne dla nielicznych.

Na czym polegała?

Materiał, z jakiego chciano pozyskać zapach, np. płatki róż, umieszczono na drewnianej powierzchni, grubo wysmarowanej tłuszczem, który dobrze wchłaniał zapach. Najczęściej był to łój wieprzowy lub wołowy. Róże należało wielokrotnie wymieniać, aby tłuszcz przyjął jak najwięcej olejków eterycznych. Był to proces bardzo czasochłonny i wymagał zużycia ogromnej ilości płatków. Łój, który został nasycony zapachem to tzw. pomada. Należało rozpuścić ją w alkoholu, a następnie wielokrotnie filtrować i schładzać, aby w ten sposób oddzielić tłuszcz od olejków eterycznych, rozpuszczonych w alkoholu. Kiedy alkohol całkowicie się ulotnił, uzyskiwano produkt końcowy, czyli absolut, który potem był wykorzystywany do produkcji perfum. Choć metoda enfleurage była stosowana przez perfumiarzy niemal przez stulecia, obecnie praktycznie całkowicie z niej zrezygnowano. Ten sposób produkcji perfum zajmował zbyt dużo czasu i był niezwykle kosztowny. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom produkcji kompozycji zapachy są teraz dostępne dla niemal każdego.

 

 Współczesna produkcja perfum 

Kiedyś perfumy były nieosiągalne dla większości społeczeństwa. Proces ich tworzenia, a także same składniki były bardzo drogie. Aby uzyskać niewielką ilość olejków eterycznych, trzeba było zużyć nawet setki kilogramów kwiatów. Stosowano także zapachy odzwierzęce, takie jak cywet, piżmo czy spermacet, których pozyskiwanie było trudne, kosztowne, ale także często nieetyczne. Dlatego, aby perfumy nie wymagały tego typu poświęceń, a także mogły być dostępne dla każdego, zdecydowano wprowadzić się na rynek bardziej przystępne cenowo rozwiązanie, jakim są syntetyczne substancje zapachowe. Znajdziemy je nawet w kultowych zapachach od znanych projektantów. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać, wybierz lane perfumy francuskie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Eleganckie metalowe kółka do kluczy – stylowe dodatki do Twoich kluczy
Legnica -
Co kupić mamie, która wszystko ma?
Legnica -
Maria Rotkiel tym razem o tym, jak kochać siebie
Legnica -
3 najważniejsze rzeczy, o które musisz zadbać otwierając sklep odzieżowy
REKLAMA
Legnica -
Kocha jednego mężczyznę od trzydziestu lat i świata poza nim nie widzi
Legnica -
Kimono dla dziecka - które wybrać?
Legnica -
Dorota Chotecka będzie bohaterką Spotkania Kobiet
Legnica -
„Brokatowe” święto Pań w Prochowicach
Legnica -
Przesyłamy wszystkim Paniom najlepsze życzenia
Legnica -
Trzydniowe święto kobiet w SDK Kopernik
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl