REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Dom i ogród

2022-12-26 17:17:17 - Autor: WP(lca.pl)
Najpopularniejsza, ale czy najlepsza? Wszystko o taryfie G11
Przeprowadzając się do nowego domu czy mieszkania, musisz dopełnić wielu formalności. Jedną z nich jest wybranie taryfy prądu. Najpopularniejsza jest taryfa G11. W tym artykule prezentujemy niezbędne informacje na jej temat. Zapoznaj się z nimi i przekonaj się, czy dla Ciebie również będzie ona najlepsza. Do wyboru masz jeszcze inne, o których także piszemy poniżej. Sprawdź.
REKLAMA

Taryfa jednostrefowa G11 – co kryje się pod tym kodem?

Taryfa prądu to plan cenowy, według którego płacimy za zużycie energii elektrycznej, a dokładniej za każdą zużytą kilowatogodzinę (kWh). Są one zaszyfrowane w trzy- bądź czteroznakowym kodzie. Kod taryfy prądu dla gospodarstw domowych rozpoczyna się od litery G . Pozostałe, jak A, B i C, są zaś skierowane do przedsiębiorstw.

Omawiana przez nas taryfa G11 jest jedną z najbardziej uniwersalnych i najczęściej wykorzystywanych taryf w polskich domach, którą oferują sprzedawcy prądu, na przykład E.ON Polska.

Rozszyfrowując jej kod: G to – jak już wspomnieliśmy – gospodarstwa domowe, pierwsza cyfra 1 – moc umowna, nieprzekraczająca 40 kilowatów miesięcznie (co w zupełności wystarcza na zaspokojenie potrzeb energetycznych domowników), druga cyfra 1 – jedna strefa, czyli bez wydzielonych przedziałów czasowych.

Jak przedstawia się rozliczenie za prąd w taryfie G11?

Skoro taryfa G11 jest jednostrefowa, to oznacza, że za każdą kilowatogodzinę zapłacimy dokładnie tyle samo – bez względu na to, czy większe zużycie nastąpi w ciągu dnia, w nocy, w dzień roboczy, czy w weekend. Stawka jest jasno określona, więc tym samym dość łatwo kontrolować zużycie energii elektrycznej z miesiąca na miesiąc oraz przewidywać, jakiej wysokości rachunki za prąd przyjdzie nam płacić.

Komu najlepiej sprawdzi się taryfa jednostrefowa?

Wspomnieliśmy już, że G11 jest taryfą jednostrefową, to teraz pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, dla kogo najlepiej się ona sprawdzi. Otóż to idealne rozwiązanie, jeśli nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych godzin wzmożonego zużycia prądu. Przykładowo raz robimy pranie wieczorem, a raz rano, jednego dnia korzystamy z wielu urządzeń AGD i RTV, innego zaś w późnych godzinach nocnych lub w weekend. 

Okazuje się więc, że taryfa G11 jest bardzo wygodna, bo nie musimy zastanawiać się nad porą włączenia pralki, zmywarki, odkurzacza, piekarnika czy oświetlenia. Nie wpływa to w żaden sposób na styl życia czy konieczność jego zmiany.


Taryfa G11
Foto: Materiał partnera (lca.pl)

G11 a jednoosobowa działalność gospodarcza w domu – tak czy nie?

Patrząc na powyższe informacje, można zastanawiać się, co w sytuacji, jeśli w domu mamy zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą. Czy wówczas nie wybierzemy już taryfy G11? Otóż możemy, ale pod jednym warunkiem – jeśli nie przyjmujemy w tym domu klientów. 

Ponadto jako ciekawostkę warto jeszcze wspomnieć, że na podstawie taryfy G rozliczają się również domy dziecka i opieki społecznej, hospicja, plebanie, akademiki oraz hotele robotnicze i domki letniskowe.

Jeśli nie G11, to co? Alternatywą jest taryfa G12

Całodobowa taryfa niewątpliwie ma wiele plusów, ale czasami lepiej wybrać taryfę dwustrefową, czyli G12 lub G12w. Wówczas niższe stawki za zużyte kilowatogodziny obowiązują od 22.00 do 6.00 oraz krótko w ciągu dnia – od 13.00 do 15.00, a w przypadku G12w, także przez cały weekend, czyli od godz. 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek (zazwyczaj zliczają się w to też święta oraz dni ustawowo wolne od pracy). Standardowo więc w ciągu doby przez 10 godzin jest taniej, a przez 14 godzin jest drożej.

G12 sprawdzi się szczególnie w domach ogrzewanych prądem, posiadających akumulacyjny piec elektryczny. Wtedy ustawiamy jego parametry w taki sposób, by pobierał energię w nocy, a później przez pozostały czas oddawał ciepło do pomieszczeń. Pozwoli to zdecydowanie obniżyć rachunki za prąd. Taka taryfa sprawdzi się również osobom, które mogą zaplanować większe zużycie prądu w podanych przedziałach czasowych, tak zwanych godzinach pozaszczytowych.

Dobrze więc przeanalizować swój tryb życia, analizując, czy pewnych aktywności nie da się przesunąć w czasie i w ten sposób zaoszczędzić. Szacuje się, że rachunki za prąd mogą być niższe o około 25 procent.

Jak zmienić taryfę prądu?

Taryfę prądu dostosowujemy zawsze do siebie. Jeśli więc okaże się, że dotychczasowa nie spełnia oczekiwać i bardziej opłaci się inna, można ją zmienić raz na 12 miesięcy. Nie ma tutaj żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy po prostu podpisać aneks do swojej umowy.

Podsumowując, jednostrefowa taryfa prądu G11 jest najpowszechniejsza, ale to wcale nie oznacza, że najlepsza dla każdego. W niektórych przypadkach preferencyjna może okazać się taryfa G12 lub G12w. Przemyśl to!

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
G11.....40 kWh namiesiąc ????? Żart ??? Trzeba oszczędzać prąd by zagraniczne dzieciaki w innych zachodnich krajach grały sobie dalej w gierki komputerkowe
[Anonimowy Gość]
G11.....40 kWh namiesiąc ????? Żart ???
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl