REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Dom i ogród

2022-01-26 09:43:13 - Autor: WP(lca.pl)
Jak ekologicznie ogrzać dom jednorodzinny?
Coraz więcej osób zastanawia się, jak ekologicznie ogrzać dom jednorodzinny. To już nie tylko kwestia przekonań, ale presji społecznej i stale rosnących kosztów surowców. W najbliższych latach ten temat będzie tylko zyskiwał na popularności.
REKLAMA

Różne sposoby na ekologiczne ogrzewanie domu

Ekologiczne podejście do ogrzewania domu opiera się na dwóch założeniach. Pierwsze to rezygnacja z paliw i technik grzewczych, które szkodzą środowisku – produkują spaliny czy dym – i zastąpienie ich neutralnymi dla środowiska naturalnego. Drugim filarem może być odpowiednie ocieplenie domu, dzięki czemu potrzeba mniej energii, a więc np. mniej paliw. Oba te założenia można stosować łącznie lub jako alternatywy. Jeśli chodzi o ogrzewanie ekologiczne domu jednorodzinnego, to opiera się na takich źródłach energii jak:

Biomasa to jedyna z tych technik, która zakłada wykorzystanie pieca. Paliwem jest tu np. pellet, czyli sprasowane odpady drewniane. Instalacje oparte na wodzie, powietrzu i geotermii wykorzystują ciepło powietrza lub wody, które w naturalny sposób znajdują się pod poziomem gruntu. Nie generuje to strat dla środowiska, a większa część systemu jest umieszczona pod ziemią. Problemem mogą być tylko koszty. Nie dość, że w większości przypadków taka instalacja nie pokryje całego zapotrzebowania domu na prąd, to jeszcze montaż może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. Trzeba też przemyśleć źródło ciepła już na etapie budowy domu, bo np. powietrzne ogrzewanie podłogowe jest mocowane w fundamentach. Nie da się więc „dobudować” go po czasie. Koszty są równie wysokie w przypadku energii wiatrowej. W zasięgu możliwości przeciętnego Kowalskiego są najprostsze przydomowe turbiny wiatrowe, które wystarczą do oświetlenia podjazdu przed domem, ale już nie do jego ogrzania. Pozostaje jeszcze coraz popularniejsza fotowoltaika. Kolektory montowane na dachu są coraz tańsze, a energia uzyskana w ten sposób – coraz bardziej stabilna.

 

Dogrzewanie za pomocą ciepłych podłóg

Mitem dotyczącym ekologicznego ogrzewania domu jednorodzinnego jest to, że wymaga ono rezygnacji ze wszystkich wygód. Pasywny dom z gliny ogrzewany piecem kojarzy się z prostym stylem życia. Jednak to nie jest cała prawda o ekologicznych domach. Równie dobrze może to być budynek wyposażony w kolektory, które pozyskują energię do... podgrzewania podłogi. Nowoczesne technologie pozwalają na tego typu możliwości, a w efekcie na duży komfort cieplny, przy jednoczesnym zachowaniu ekologicznych ideałów. Co więcej, można tą technologią ogrzewać zarówno podłogi, jak i sufity, a także tworzyć systemy akumulacyjne, gromadzące ciepło wtedy, gdy taryfa w elektrociepłowni jest najbardziej korzystna. Wszystko to pozwala cieszyć się z ekologicznego stylu życia, bez wyrzeczeń i kompromisów. To może się sprawdzić również wtedy, gdy elektrycznie podgrzewane podłogi są tylko w łazience czy na podjeździe. Wystarczy wtedy zamontować odpowiednio mniej wydajną instalację fotowoltaiczną.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
W Leroy Merlin wymienisz elektroodpady na kwiaty
Legnica -
Najpopularniejsze usterki wentylacji - Co do nich należy?
Legnica -
Który system Smart TV jest najlepszy?
Legnica -
Chętnie wybierani producenci drzwi
REKLAMA
Legnica -
Producent Domków Całorocznych Domkiekoarchitektura
Legnica -
Ławka solarna - nowoczesne rozwiązanie dla miejskich przestrzeni
Legnica -
Co i gdzie sprawdzić przed kupnem działki?
Legnica -
Jak wybrać taczkę na działkę ogrodową?
Legnica -
Kamera nasobna — urządzenie, które łączy niewielkie rozmiary i duże możliwości
Legnica -
Jak działają radary śniegu i dlaczego są ważne dla prognozowania pogody?
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl