REKLAMA
Lca.pl » PoGodzinach » Ze smakiem

2022-10-24 12:15:25 - Autor: WP(lca.pl)
Boczniaki - charakterystyka i przepisy
Boczniaki to wyjątkowe grzyby, które są cenione za swoją szlachetność. Wyrastają na pniach drzew liściastych, również ich wygląd jest bardzo intrygujący. Ich kapelusze swoim kształtem przywodzą na myśl muszle. Mięsista struktura boczniaków jest ceniona przez wegan i wegetarian na całym świecie, którzy chętnie wykorzystują je jako zamiennik mięsnych produktów. W przeciwieństwie do leśnych grzybów, boczniaki są bogate w wartości odżywcze.
REKLAMA

Właściwości boczniaków

Chociaż na świecie można znaleźć blisko 40 gatunków tych grzybów, w Polsce zdecydowanie króluje boczniak ostrygowaty, łac. Pleurotus ostreatus. Zazwyczaj porastają pnie drzew liściastych. Występują na wszystkich kontynentach, z wyłączeniem Antarktydy.

Standardowo kapelusze boczniaków mają średnicę od czterech do dziesięciu centymetrów, zdarzają się jednak okazy liczące dwadzieścia centymetrów! Występują w odcieniach beżu, szarości i brązu. Pełna nazwa boczniak ostrygowaty, ma związek ze sposobem w jaki wyrastają te grzyby. Układają się gromadnie i dachówkowato, co przypomina kolonie morskich ostryg. 

Jadalne są zarówno kapelusze, jak i trzonki boczniaków. Na grzybach znajduje się charakterystyczny biały nalot - musimy mieć świadomość, że nie są to oznaki pleśni czy gnicia. Większość dostępnych w sklepach boczniaków pochodzi z europejskich upraw, dostępne są świeże przez cały rok.

Jak wykorzystać boczniaki?

Boczniaki to bardzo uniwersalny produkt, wykorzystuje się je między innymi jako aromatyczny dodatek do mięs, zup, sosów czy farszów. Bardzo łatwo przechodzą zapachem i smakiem, towarzyszących im produktów, więc za ich pomocą łatwo zwiększymy objętość niemal każdej potrawy. Można przyrządzać je na wiele sposobów, np. smażyć czy panierować. Z tymi grzybami ciężko o nudę! Boczniaki jedzone na surowo nie powinny być szkodliwe, o ile dobrze je oczyścimy. Należy jednak pamiętać o tym, że grzyby niepoddane obróbce termicznej mogą być ciężkostrawne.

Jak przechowywać boczniaki?

Boczniaki są delikatne i zawierają dużo wody, w związku z tym słabo znoszą ciepło, nacisk czy światło. Najlepiej przechowywać je luzem w lodówce. Jeżeli bardzo zależy nam na przedłużeniu trwałości, możemy je ususzyć lub zamrozić. Warto jednak pamiętać o tym, że są dostępne w sklepach cały czas, więc nie warto robić dużych zapasów, ponieważ możemy się nimi cieszyć przez cały rok!

Boczniaki - wartości odżywcze

Boczniaki cechuje niska kaloryczność, wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B i potasu. Jeśli jesteśmy zwolennikami grzybowych smaków, warto zaprosić boczniaki na nasz talerz! Zawierają więcej wartości odżywczych niż pozostałe gatunki, które znajdziemy w lasach. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spo%c5%bcywcze/warzywa/grzyby/boczniaki.html.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[hodorthedor]
W mojej skromnej ocenie, doskonałe przepisy na tej stronie https://www.winiary.pl/przepisy/makaron-ze-szpinakiem/ . Wydaje mi się, że ichniejsza oferta jest naprawdę ciekawa. Jeśli szukacie inspiracji do z...
[Anonimowy Gość]
https://zywienie.medonet.pl/produkty-sp ... ni/t28xez2 samo zdrowie z takiego boczniaka. Lasy obok Legnicy sa pełne darmowych boczniaków
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl